Sahrana

CRKVENI SPROVOD

Za svoje pokojne članove Crkva organizira posebni kršćanski ispraćaj. Potrebno je voditi računa i o prethodnom vjerničkom životu, pa je zato nužno – uz dogovor s pogrebnikom – dogovoriti se i sa župnikom.

• Obavijest o smrti (zvonjenje) daje se samo za članove župne zajednice ili one koji su ovdje rođeni a živjeli su negdje drugdje.
  • Neka ne dođe do zabune ako svećenik upita o vjerničkom životu dotične osobe koju ne poznaje, da li je i koliko bila uključena u župnu zajednicu.
  • U Maticu umrlih potrebno je upisati sve podatke o pokojniku, pa je potrebno odmah pri dojavi smrti donijeti podatke župniku.
  • Hvale vrijedno je iskazivati i poštovanje pokojniku ili obitelji cvijećem i vijencima. Neka se ipak ne pretjeruje. Korisnije je dati prilog za Caritas, župnu crkvu ili neku kapelu.
  • Neka nam na sprovodima ponašanje bude dostojanstveno.